Kumquat: Malé ovoce s překvapivou chutí

Co je kumquat?

Kumkvat (Citrus japonica) je ovocná plodina původem z Asie, která se stále více dostává do popředí zájmu v dnešní době. Název pochází z čínského slova "jinju", což znamená zlatý pomeranč. Tento ovocný druh je nezvykle malý, kulatý, oranžově-zlatý a mívá průměr okolo 3-4 cm. Kumkvat je bohatý na vitamín C a antioxidanty, což z něj dělá skvělou volbu pro posílení imunity a podporu zdraví srdce. Přestože je kumkvat symbolem zdravé výživy, měli byste si dávat pozor na to, jak ho konzumujete. Protože kůže kumkvatu obsahuje hořké látky, je lepší nechat ji na ovoci a konzumovat celé plody nebo používat jejich dužinu v kuchařských receptech. Kumkvat lze použít v mnoha různých kulinářských receptech. Jeho sladko-kyselá chuť z něj činí skvělou přísadu do dezertů, marmelád, omáček a zavařenin. Můžete si také vychutnat osvěžující kumkvatovou limonádu, čaje nebo koktejly. Nejlepší způsob, jak skutečně ocenit chuť kumkvatu, je ho jíst jako celek, včetně kůry, a právě tak ho podávají v mnoha tradičních asijských kuchyních.

Výživové hodnoty kumquatů

Výživové hodnoty kumquatů jsou důležité pro ty, kteří hledají zdroj vitamínu C. Kumquaty jsou bohaté na tuto živinu, a proto mohou být účinným posilovačem imunity. Jedno kumquat může obsahovat až 10% denní potřeby vitamínu C pro dospělého člověka. Navíc, kumquaty obsahují také vitamin A, vlákninu a minerály, jako je hořčík a draslík. Konzumace kumquatů může také pomoci při trávení. Vzhledem k tomu, že mají vysoký obsah vlákniny, mohou zlepšit trávicí systém a pomoci s průjmovými potížemi. Tento malý ovocný plod také obsahuje antioxidanty, které mohou pomoci snížit záněty a riziko vzniku některých druhů rakoviny. Výhodou kumquatů je, že jsou chutné a výživné. Mohou být konzumovány samostatně nebo přidávány do jídel, aby představovaly zdravou přísadu. Je důležité si však uvědomit, že kumquaty nejsou kaloricky prázdným ovocem. Ačkoli jsou relativně malé, obsahují určité množství cukru a kalorií, takže by měly být konzumovány s mírou.

Jak používat kumquaty v kuchyni

Kumquaty jsou drobné citrusy s kyselou chutí, které se dají používat na různé způsoby v kuchyni. Můžete si je užít jako osvěžující svačinu, přidat je do salátu nebo je použít jako ingredience do dezertů. Pokud chcete kumquaty použít při vaření, můžete je nakrájet na tenké plátky a přidat je do marinády na maso nebo ryby. Také se dají použít pro ochucení omáček nebo jako přísada do vývarů a polévek. Kumquaty jsou oblíbené také jako náplň do dortů a sušenek nebo jako součást sirupů pro osvěžující nápoje. Pokud chcete vyzkoušet něco nového, zkuste kumquaty namočit do alkoholu a vytvořte tak originální koktejly.

Recepty s kumquaty

Kumquats jsou lahodné plody, které lze použít k přípravě rozmanitých receptů. Recepty s kumquaty mohou být sladké i slané, ať už se jedná o dezerty, omáčky, saláty nebo dokonce alkoholické nápoje. Kumquats jsou bohaté na vitamín C, vlákninu a další důležité živiny, což znamená, že jsou skvělou volbou pro ty, kteří hledají zdravé alternativy. Jedním z nejoblíbenějších receptů s kumquaty je dezert kumquatový dort s pomerančovou polevou. Tento dezert je lehký a osvěžující, ideální pro letní dny. Další vynikající recept s kumquaty je kumquatová salsa, která se hodí k rybím pokrmům nebo grilovanému kuřeti. Kumquats můžete také použít jako ingredience do domácích omáček nebo marinád. Vyzkoušejte také kumquatový smoothie - jednoduchý recept, který můžete snadno připravit doma. Stačí pouze smíchat kumquaty, banán a ovesné vločky s mlékem a medem. Tento kumquatový smoothie vám dodá potřebnou dávku energie na celý den.

Kde koupit kumquaty

Kumquaty, tato exotická sladká ovoce, mohou být skvělou přídavkou do vašeho jídelníčku. Pokud se rozhodnete nakoupit kumquaty, můžete je najít v mnoha obchodech v České republice. Výběr je skvělý, a tak s jistotou najdete kumquaty, které splní vaše požadavky. Jedním z nejvýhodnějších míst, kde koupit kumquaty, jsou specializované obchody s exotickými plody. Tyto obchody nabízejí široký výběr kumquatů a dalšího ovoce po celý rok. Další možností je koupit kumquaty v supermarketu, tam jsou k dispozici obvykle v čase sezóny. Jestliže vám chybí čas nebo máte problém s obsluhou, můžete vyzkoušet nákup kumquatů online. Existuje mnoho internetových obchodů, které nabízejí kumquaty, z kterých si můžete vybrat. U těchto obchodů vám ovoce doručí až domů, takže se nemusíte starat o přepravu.

Závěr

Závěr článku zaměřeného na plod kumquat shrnuje ústřední myšlenky pojednávající o tomto exotickém ovoci. Vysvětluje základní charakteristiku kumquatů - na rozdíl od jiných citrusových plodů, se celé ovoce požívá včetně slupky, kterou můžeme ochutnat jako sladkou a svěží chuť. Dále se zmiňuje o bohatém množství vitaminů a minerálů, které lze z kumquatů získat. Závěrečná část také poskytuje informace o oblibě tohoto plodu v tradiční čínské medicíně, kde se využívá pro své detoxikační účinky a podporu imunitního systému. Stejně tak nabízí tipy, jak kumquaty použít při vaření - například jako ingredienci do sladkých dezertů nebo do exotických omáček a salátů. Celkově lze říci, že kumquaty jsou unikátním ovocem, které stojí za ochutnání a vyzkoušení. Pokud hledáte nové chuťové zážitky plné vitamínů a minerálů, kumquaty jsou určitě tou správnou volbou. Doufáme, že tento článek vám přinesl nové poznatky o tomto fascinujícím plodu a budete jej rádi zkoušet v různých podobách.

Časté otázky FAQ

Kumquat je menší citrusové ovoce, které se konzumuje celé.
Kumquat obsahuje hodně vitaminu C, vlákninu a antioxidanty. Dobře působí na zdraví trávicího traktu, imunitního systému a pokožky.
Kumquat obsahuje vitamin C, vlákninu, vitaminy B a minerály jako hořčík a vápník.
Kumquat se může jíst celý, ale také se z něj dá připravit marmeláda nebo sirup.
Ano, lze připravit například kumquatovou marmeládu, kumquatovou omáčku k masu nebo salát s kumquatem.
Kumquat lze zakoupit v obchodech se specializací na exotické ovoce nebo v některých supermarketech. Skladovat lze v chladničce po dobu několika dnů.
20.05.2024