Co je Masticha: Původ, Použití a Zdravotní Výhody

Co je Masticha?

Masticha je pryskyřice, která se získává ze stromu Pistacia lentiscus. Tento strom se nachází v Řecku a na východním Středomoří. Masticha se těží tradičním způsobem řezání kůry stromu, čímž se uvolňuje pryskyřice. To je následně sbíráno a sušeno. Masticha má silnou, kořeněnou vůni a chuť, a je používána v kulinářských, kosmetických a lékařských aplikacích. Tradiční využití mastiky zahrnuje použití v cukroví, dezertech a pečivu jako dochucovadlo. Je také využívána v lékařství jako přírodní antiseptikum a protizánětlivé činidlo. Masticha se také používá v kosmetických produktech, jako jsou mýdla, šampony a parfémy, díky svým aromaterapeutickým vlastnostem. Řada výzkumů také ukázala potenciální zdravotní přínosy mastiky, včetně snížení hladiny cholesterolu, podpory zdraví trávicího traktu a boje proti bakteriálním infekcím. Vzhledem ke svým mnoha využitím je masticha oblíbená v celé řadě kultur a zemí. Je také oblíbená u turistů, kteří hledají nezapomenutelný zážitek, když cestují do Řecka a jiných částí východního Středomoří, kde je masticha nejčastěji produkována. Masticha se také používá jako ingredience v nápojích jako je ouzo, což je řecký alkoholický nápoj, který má kořeněnou chuť a značnou popularitu v celé Řecku a výraznou návštěvnost mezi turisty.

Původ a Tradice Mastichy

Mastiha je pryskyřice získávaná z masticovníku pravého, který roste převážně na ostrově Chios v Řecku. Tento strom byl znám již od období antického Řecka a masticha se tradičně používala v lékařství, kosmetice a kuchyni. Masticha byla používána již ve starověkém Egyptě a byla oblíbenou bylinou i u řeckých filosofů. Masticha byla rovněž vysoce ceněna v období středověku a byla dokonce součástí daní, které řecký ostrov Chios musel platit Osmanské říši. Masticha je také známá v tradiční řecké medicíně, kde se používá při trávicích potížích a jako antiseptikum. Dnes se masticha používá především v potravinářském průmyslu jako dochucovadlo a v kosmetickém průmyslu jako přísada do krémů a pleťových vod. Tradice sběru mastichy je stále dodržována na ostrově Chios a je velmi speciální. Sběrači mastichy prořezávají kůru stromu, což způsobuje, že se z kůry uvolňuje pryskyřice. Tato pryskyřice se sbírá pomocí zvláštních nástrojů a po sběru se nechává vyschnout na slunci. Masticha z Chios je chráněna jako zeměpisný označení EU a je považována za jednu z nejcennějších a nejlepších mastich na světě.

Využití Mastichy v Kuchyni

Masticha je oblíbená přísada v kuchyni a využívá se především pro svůj unikátní aroma a chuť. Masticha se často přidává do pečení, jako jsou koláče a cukrovinky, a může být také použita jako chuťová přísada do nápojů. Přidání Mastichy do kávy, čaje nebo limonády dodává nápojům zajímavou a osvěžující chuť. Masticha může být také použita jako ingredience do pestré škály jídel. V řecké a turecké kuchyni se používá pro přípravu sladkostí, ale také pro kořenění masových a rybích pokrmů. Například může být použita pro úpravu koření pro grilované kuře nebo rybu. K jídlu doporučujeme používat kvalitní Mastichu, která se vyrábí z pryskyřice stromu Mastix lentisk, jenž roste v oblasti Středomoří. Masticha může být zakoupena v mnoha obchodech s delikatesami a specialitami.

Léčivé Vlastnosti Mastichy

Masticha je pryskyřicová substance, která pochází z kmene skalního stromu známého jako Chios Mastiha. Masticha má zástupy příznivců díky svým unikátním aromatickým vlastnostem, ale to není všechno, co tato substance nabízí. Přírodní léčitelstvíí využívá léčivé vlastnosti mastichy na podporu celkového zdraví. Mezi nejvýznamnější léčivé vlastnosti mastichy patří antibakteriální účinky, které pomáhají chránit před infekcemi. Masticha také obsahuje vysoce účinné antioxidanty, které bojují proti stárnutí a podporují celkovou zdravotní úroveň. Další výhodou mastichy je její schopnost pomoci s trávením a zmírnit stav podrážděných stěn střev. Tento přírodní prostředek také obsahuje protizánětlivé látky, což je užitečné při řešení různých druhů bolesti. Vzhledem k těmto pozitivním účinkům se masticha stává krom aromaterapie také prospěšným doplňkem stravy. Pokud hledáte způsob, jak podpořit své zdraví a blahobyt, masticha může být tou správnou volbou pro vás.

Masticha v Kosmetice

Masticha se používá v mnoha kosmetických výrobcích, zejména v oblasti péče o pleť. Jeho antibakteriální, protizánětlivé a hydratační vlastnosti jsou dobře známy a stávají se oblíbené mezi zákazníky, kteří hledají přírodní a účinné produkty. Masticha je přidávána do mnoha krémů, mastí, pleťových vod, tonik a masek. Mezi hlavní výhody mastiky pro pleť patří schopnost odstraňovat bakterie a záněty, zlepšovat hydrataci, zklidňovat citlivou a podrážděnou pleť a bojovat proti příznakům stárnutí, jako jsou jemné linky a vrásky. Masticha také pomáhá přirozeně omezit tvorbu mastného krému a předcházet akné. Kromě péče o pleť se masticha používá také v kosmetických výrobcích na vlasy. Jeho hydratační vlastnosti a schopnost posílit vlasové folikuly jsou ceněny a výrobci přidávají mastiku do šamponů, kondicionérů a vlasových masek. Masticha pomáhá zlepšit kvalitu vlasů, zanechává vlasy lesklé a zdravé a předchází vypadávání vlasů.

Masticha vědecky zkoumána

Masticha vědecky zkoumána je fascinující oblast vědeckého výzkumu. Již dlouho se masticha používá jako tradiční lék proti řadě onemocnění, včetně problémů s trávením, zánětů a infekcí. V posledních letech se v rámci výzkumu ukázalo, že masticha obsahuje látky s protizánětlivými a antibakteriálními účinky, což z ní činí potenciálního kandidáta pro léčbu různých onemocnění. Vědci se také zajímají o možné souvislosti mezi užíváním mastichy a nižšími riziky vzniku některých vážných zdravotních problémů, jako jsou kardiovaskulární choroby a karcinomy. Díky těmto průzkumům se o mastice dozvídáme stále více, což zvyšuje naše porozumění tomuto unikátnímu přírodnímu produktu. Výzkum mastiky není omezen pouze na zdraví, ale také na jiné oblasti, jako jsou potravinářské přípravky a kosmetické produkty. Díky svým protizánětlivým vlastnostem může masticha být užitečná při výrobě přírodních kosmetických výrobků, jako jsou krémy na ekzémy a akné. Vědci stále hledají nové způsoby, jak využít mastichu v různých oblastech, což znamená, že očekávejte, že se do budoucna dozvíte více o této fascinující rostlině.

Časté otázky FAQ

Masticha je pryskyřičná substance získávaná z kůry stromu pistácie lentiscus. Proces získávání je velmi obtížný a dnes se používá hlavně v Řecku a na Kypru.
Masticha má specifickou chuť a vůni připomínající pryskyřici. Používá se v kuchyni hlavně v řecké a kyperské kuchyni.
Masticha obsahuje polyfenoly a flavonoidy, které mají silné protizánětlivé vlastnosti. Může pomoci snížit cholesterol, podpořit trávení a zlepšit zdraví ústní dutiny.
Kvalitní mastika musí být pevná, světlá a průhledná. Pokud změkne a ztmavne, znamená to, že je stará a nízké kvality.
Mastiku můžete použít jako okořenění do mnoha jídel, jako jsou například saláty, ryby a dezerty. Můžete ji také použít k aromatizaci nápojů nebo jako žvýkačku.
Mezi nejpopulárnější recepty patří mastichový likér, mastichové sušenky a tradiční řecký dezert nazývaný karydopita, což je ořechový dort s mastikou.
25.05.2024